Ana sayfa » Turizm istatistikleri » Antalya-Moskova hattı dünyanın en yoğun rotaları arasında
KKTC'nin Yeni Havayolu: Mavi Girne Havayolları

Antalya-Moskova hattı dünyanın en yoğun rotaları arasında

Havacılıkla ilgili veri hizmeti sağlayan OAG’a göre, Ağustos ayında dünyanın en yoğun uluslararası havalimanı Amsterdam Schiphol olurken, Istanbul Havalimanı beşinci sırada yer aldı.


Hava yollarının sunduğu toplam koltuk kapasitesine göre yapılan analize göre Amsterdam Schiphol Ağustos ayında toplam 2.5 milyon koltuk ile uluslararası alanda birinci oldu. Amsterdam’ı 2,3 milyon koltuk ile Dubai, 2.1 milyon koltuk ile Frankfurt 2,09 milyon ile Paris CDG takip etti.


İstanbul 2,08 milyon koltuk ile beşinci sırada yer alırken, Doha altıncı, London Heathrow yedinci, Madrid sekizinci, Palma dokuzuncu sırada yer aldı. Antalya Havalimanı yaklaşık 1.24 milyon koltuk ile 10. sırada kendine yer buldu.


İstanbul, 2019 yılında listede 9., Antalya ise 30. sırada idi.


İç hat yolcu kapasitesi de hesaba katıldığında ise dünyanın en yoğun havalimanı 4.67 milyon koltuk ile Atlanta oldu. Atlanta’yı yine A.B.D’deki Dallas, Denver, Chicago O’Hare ve Los Angeles havalimanları takip ediyor. İstanbul bu alanda 2.94 milyon koltuk ile 7. sırada.

Antalya-Moskova hattı en yoğun 3. hat

Bu ay, en yoğun üç uluslararası havayolu rotasının tümü Rusya’da başlıyor veya bitiyor. Simperefol (Kırım) ile Moskova Sheremetyova arasındaki hat yaklaşık 340.000 koltuk kapasitesi ile dünyanın en yoğun uluslararası hattı olurken, yine Moskova Domodedovo- Simperefol hattı 304.000 ile ikinci, Antalya- Moskova Sheremetyova hattı 224.000 koltuk ile üçüncü sırada yer aldı.


Antalya ile Vnukovo arasındaki hat ta 163.000 koltuk ile 6. sırada kendine yer buldu.

Benzer Haberler