Ana sayfa » Turizm istatistikleri » 9 Aylık Turizm Geliri 14.3 Milyar Dolar Oldu
Ticaret Bakanlığı'ndan Turistik İşletmelere 'Fahiş Fiyat' Uyarısı

9 Aylık Turizm Geliri 14.3 Milyar Dolar Oldu

Merkez Bankası 2021 yılı Eylül ayına ait ödemeler dengesi raporunu açıkladı.


Raporun Hizmetler Dengesi altında paylaşılan rakamlara göre Türkiye’nin dokuz aylık turizm geliri 14,29 milyar dolar oldu. Eylül ayı turizm geliri ise 3.18 milyar dolar.


Turizm Bakanlığı ve TÜİK istatistiklerine göre 2021 yılı Ocak-Eylül döneminde Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %85,91 artışla yaklaşık 17.6 milyon olmuştu. Eylül ayında ise Türkiye’ye 3.5 milyon yabancı ziyaretçi geldi.


Turizm geliri geçen yılın ilk dokuz aylık dönemine göre %107 yükseldi. Geçen yıl Ocak-Eylül döneminde turizm geliri 6,92 milyar dolar idi.


TCMB verilerine göre Ocak- Eylül dönemi turizm gideri ise (outgoing) yaklaşık 1 Milyar dolar olarak gerçekleşti. Turizm gideri geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %15 arttı.


Net turizm geliri olarak tanımlanan turizm geliri ile turizm gideri arasındaki fark böylece ilk dokuz ayda yaklaşık 13,3 milyar dolar oldu.


Merkez Bankası, turizm gelirlerinin hesabında yolcuların yurt dışından Türkiye’ye seyahatlerini yerli havayolları ile yapmaları halinde oluşan uluslararası taşımacılık ile Türkiye’deki cep telefonu dolaşım harcamalarını (roaming) dahil etmiyor.


Bu sebeple, TÜİK Turizm İstatistiklerinde yer alan toplam turizm gelir ve gider rakamları ile TCMB ödemeler dengesi tablosundaki seyahat kalemi arasında farklılıklar oluşabiliyor.

Benzer Haberler