Ana sayfa » Turizm istatistikleri » 8 Aylık Turizm Geliri 10.5 Milyar Dolar Oldu
2. Çeyrek Turizm Geliri Yüzde 190 Arttı

8 Aylık Turizm Geliri 10.5 Milyar Dolar Oldu

Merkez Bankası 2021 yılı Ağustos ayına ait ödemeler dengesi raporunu açıkladı.


Raporun Hizmetler Dengesi altında paylaşılan rakamlara göre Türkiye’nin sekiz aylık turizm geliri 10,515 milyar dolar oldu. Ağustos ayı turizm geliri ise 3.64 milyar dolar.


Turizm Bakanlığı ve TÜİK istatistiklerine göre 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre % 94 artışla yaklaşık 14 milyon olmuştu. Ağustos ayında ise Türkiye’ye 3.982.168 yabancı ziyaretçi geldi.


Turizm geliri geçen yılın ilk sekiz aylık dönemine göre %97 yükseldi. Geçen yıl Ocak-Ağustos döneminde turizm geliri 5,335 milyar dolar idi.


TCMB verilerine göre Ocak- Ağustos dönemi turizm gideri ise (outgoing) 913 milyon dolar olarak gerçekleşti. Turizm gideri geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %7 arttı.


Net turizm geliri olarak tanımlanan turizm geliri ile turizm gideri arasındaki fark böylece ilk sekiz ayda yaklaşık 9,6 milyar dolar oldu.


Merkez Bankası, turizm gelirlerinin hesabında yolcuların yurt dışından Türkiye’ye seyahatlerini yerli havayolları ile yapmaları halinde oluşan uluslararası taşımacılık ile Türkiye’deki cep telefonu dolaşım harcamalarını (roaming) dahil etmiyor.


Bu sebeple, TÜİK Turizm İstatistiklerinde yer alan toplam turizm gelir ve gider rakamları ile TCMB ödemeler dengesi tablosundaki seyahat kalemi arasında farklılıklar oluşabiliyor.

Benzer Haberler