Ana sayfa » Havayolları » Portekizli Havayolu TAP Özelleştiriliyor
Portekizli Havayolu TAP Özelleştiriliyor

Portekizli Havayolu TAP Özelleştiriliyor

Portekiz maliye bakanı Fernando Medina Perşembe günü yaptığı açıklamada, kabinenin devlete ait TAP Air Portugal’ın en az %51’inin satışını onayladığını söyledi.


TAP’ın özelleştirilmesiyle Avrupa’nın 3 büyük havayolu şirketi: British Airways’in sahibi IAG, Air France-KLM Grubu ve Lufthansa ilgileniyor.


IAG genel müdürü Luis Gallego Çarşamba günü Lizbon’da şunları söyledi:


”Özelleştirme sürecini incelememiz ve ayrıntıları dikkatlice düşünmemiz gerekecek, ancak iyimseriz ve TAP’ın IAG içinde başka bir başarı öyküsü olabileceğine inanıyoruz.”


Air France-KLM CEO’su Ben Smith ise şirketin TAP’a olan ilgisini şöyle ifade etti;


”TAP ile ilgileniyoruz ve hazırlanıyoruz. Hukuk bürosunu ve iletişim ve halkla ilişkiler ajansını zaten seçtik. Alitalia bölümü artık geride kaldı, ancak tüm niyet ve amaçlar açısından hala SkyTeam’in bir üyesi olan Ita Airways ile ticari bağları geliştirmeye kararlıyız .”


Alman Lufthansa’dan yapılan açıklamada ise şöyle denildi;


“Portekiz şirketi TAP’ın hisselerini satma projesi bizim için ilginç. iki şirket “özellikle TAP’ın Güney Amerika’ya gidiş-dönüş uçuş ağı sayesinde birbirini çok iyi tamamlayacak”

Kovid-19 salgınıyla birlikte zorlanan TAP , Avrupa Komisyonu ile müzakere edilen yeniden yapılandırma planıyla birlikte 3,2 milyar euroluk kamu fonu enjeksiyonundan yararlanarak 2020’de tamamen yeniden kamulaştırılmıştı .

TAP, bir önceki yıl 202,1 milyon euroluk zarar açıklasa da 2023’ün ilk yarısında 22,9 milyon euro kar elde etti.

2021 yılı Kasım ayında Türk Hava Yolları’nın TAP ile ilgilendiği yolunda basında haberler çıkmış ancak THY haberleri yalanlamıştı.

Benzer Haberler