Ana sayfa » Havayolları » LATAM Airlines iflas koruma için başvurdu

LATAM Airlines iflas koruma için başvurdu

Güney Amerika’nın en büyük havayolu firması LATAM, bazı iştirakleriyle birlikte, bir yeniden yapılandırma süreci gerçekleştirmek için ABD’de ilgili mahkemeye iflas koruma başvurusu yaptı.


LATAM tarafından yapılan açıklamada, New York güney bölgesi iflas mahkemesine yapılan başvurunun, operasyonların devamı için 900 milyon dolara kadar finansman sağlayacak olan ana hissedarlar Cueto Group ve Qatar Airways‘in onayıyla yapıldığı belirtildi.


Cueto Group, şirketin % 21,46’sına sahip. Qatar Airways’in payı % 10 ve Delta Air Lines’ın payı % 20. Başvuruda havayolunun Şili, Peru, Kolombiya, Ekvador ve ABD’deki yirmi dokuz alt kuruluşu dosyaya dahil edilirken Arjantin, Brezilya ve Paraguay’daki iştirakler hariç tutuldu.


Başvuru dosyasında şirket “Ciddi maliyet ve likidite koruma önlemleri almamıza rağmen, şirketin nakit pozisyonu covid-19 salgını sonrasında bozulmaya devam etti” dedi.


LATAM, krizden çıkarken Latin Amerika hava taşımacılığındaki lider konumunu sürdürmek için bir dönüşüm gerçekleştirmeyi hedefliyor. Şirket yolcu ve kargo operasyonlarında herhangi bir aksaklık olmayacağını belirtirken şirketin CEO’su Roberto Alvo, LATAM’ın krizden önce sağlıklı ve kârlı bir durumda olduğunu belirterek “Bu yol, grubumuzun geleceğiyle ilgili doğru temelleri atmak için en iyi seçenek” dedi.


LATAM, başvuru dosyasında kasasında 1,3 milyar dolar nakit olduğunu belirterek daha fazla fon sağlamak için Güney Amerika ülkelerinin hükümetleri ile görüşmelerde bulunuyor.

Kaynak: LATAM

Benzer Haberler