Ana sayfa » Havayolları » Koronavirüsü sebebiyle Havayolları 4-5 Milyar Dolar kaybedecek.

Koronavirüsü sebebiyle Havayolları 4-5 Milyar Dolar kaybedecek.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), koronavirüsü ile bağlantılı seyahat yasaklarının uluslararası hava yolculukları üzerindeki potansiyel ekonomik etkileri ile ilgili bazı tahminler yayınladı.

ICAO şu anda 70 kadar havayolunun Çin anakarasına giden ve Çin’den yapılan tüm uluslararası uçuşları iptal ettiğini ve 50 havayolunun ilgili hava operasyonlarını kısıtladığını bildirdi. Bu, doğrudan Çin’e giden / Çin’den gelen yolcular için yabancı havayolu kapasitesinin % 80, Çinli havayolları için ise % 40 oranında azalmasına neden oldu.

Salgından önce, havayolları 2020’nin ilk çeyreğinde 2019’a oranla Çin’e giden / gelen uluslararası rotalardaki kapasiteyi % 9 artırmayı planlıyorlardı.

ICAO’nun tahminleri, 2020’nin ilk çeyreğinde yolcu kapasitesinin % 39 ila % 41 arasında bir düşüs veya havayolu şirketlerinin varsayımına göre 16.4 ila 19.6 milyon yolcu arasında bir azalma öngörüyor. Bu, dünya genelinde havayolları için ilk çeyrekte brüt işletme gelirlerinde 4 ile 5 milyar dolarlık potansiyel bir düşüş anlamına geliyor.

Yukarıdaki tahminler, kargo uçakları, havaalanları, hava seyrüsefer hizmeti sağlayıcıları, Çin iç hat hava trafiği veya Hong Kong, Makao ve Tayvan ülkelerini kapsamamaktadır.

ICAO, Japonya’nın turizm gelirlerinde koronavirüsü salgını nedeniyle önemli düşüş yaşanacağını öngörüyor.

Japon turizmi etkilenecek

Örgüt, 2020 yılının ilk çeyreğinde Çinli hava yolcularının azalması nedeniyle başta Japonya’nın turizm geliri olarak 1,29 milyar dolar, Tayland’ın ise 1,15 Milyar dolar kaybedebileceğini öngördü.

ICAO ayrıca, daha yüksek iptaller ve salgının büyüklüğü nedeniyle koronavirüsünün seyahat endüstrisi üzerindeki etkilerinin, 2003 SARS krizine göre daha geniş olacağını öngörüyor. 2003’ten bu yana Çin’in uluslararası hava trafiğinin iki katına çıkmış olması ve ülke içi trafiğinin de beş kat artmış olması da burda etken faktörlerden.

Örgüt, bunların sadece ön tahminler olduğunu ve koronavirüsünün doğrudan veya dolaylı ekonomik etkilerinin netleşmesiyle daha kapsamlı değerlendirmeler yapılacağını bildirdi.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) hakkında:
Birleşmiş Milletlere bağlı uzmanlaşmış bir ajans olan ICAO, 1944 yılında dünya genelinde uluslararası sivil havacılığın güvenli ve düzenli bir şekilde gelişmesini desteklemek için kuruldu. Havacılık güvenliği, verimliliği, kapasitesi, çevrenin korunması ve diğer bazı konular için gerekli standartları ve düzenlemeleri belirler. Örgüt, 193 Üye Devleti arasında sivil havacılıkla ilgili işbirliği forumu olarak hizmet vermektedir.

Benzer Haberler