Press "Enter" to skip to content

IATA’dan İngiltere hükümetine çağrı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), İngiltere hükümetine, 22 Şubat’ta Başbakan Boris Johnson tarafından ana hatlarıyla açıklanacak olan Birleşik Krallık ekonomi paketi çerçevesinde sınır kısıtlamalarının kaldırılması ve hava taşımacılığının normalleşmesi için çağrıda bulundu.

Yapılan açıklamaya göre;

COVID-19 nedeniyle İngiltere ekonomisinde 1709’dan bu yana GSYİH’da en büyük düşüş yaşandı. Uçak yolcu sayısı 2020’de % 76 düştü. Londra, dünyanın en bağlantılı şehri olma konumunu kaybetti. Yaklaşık 860.000 havacılık, seyahat ve turizm çalışanı işini kaybetti .

Mevcut sınır kısıtlamaları devam ettiğ takdirde, havacılık sektöründe bir iyileşme olasılığı yoktur. Olumsuz etkileri ise Birleşik Krallık ekonomisine büyük zarar verecek.

IATA’nın Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Rafael Schvartzman şunları söyledi:

“Hükümetin ekonomi ve halk sağlığı arasında zor bir dengeleme eylemi yaptığını biliyoruz. Sınır kısıtlamalarının kaldırılması için bir tarih talep etmiyoruz. Ancak Başbakan Johnson, salgın sona erdiğinde uluslararası seyahatin normalleşmesi konusunda bir vizyon ortaya koymalıdır. Bu vizyon, kısıtlamaların aşamalı olarak nasıl azalacağını açıklamalıdır.”