Ana sayfa » Havayolları » IATA: Sektör 314 Milyar Dolar küçülecek
IATA: Sektör 314 Milyar Dolar küçülecek

IATA: Sektör 314 Milyar Dolar küçülecek

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), bugün yayınladığı analizle önceki tahminlerini güncelleyerek koronavirüs krizi nedeniyle havayollarının geçen yıla göre %55 yani 314 Milyar Dolar gelir kaybedeceklerini öngördü.


IATA bundan önce 24 Mart’taki tahmininde gelir kaybını 252 milyar dolar (% -44) olarak öngörmüştü. Birlik, 2020 yolcu talebinin (yurtiçi ve yurtdışı) 2019 yılına göre % 48 azalacağını tahmin ediyor. IATA tahminlerine dayanak olarak küçülen dünya ekonomisini ve devletlerin uyguladığı seyahatle ilgili ciddi kısıtlamaları gösterdi.

IATA CEO’su Alexandre de Juniac şunları söyledi:

“Sektörün durumu gün geçtikçe daha karanlık görünüyor. Krizin büyüklüğü sebebiyle V şeklinde keskin bir iyileşme beklenmemeli. Gerçekçi olmak gerekirse, ülke içi seyahatin uluslararası pazardan daha hızlı toparlanacağı U şeklinde bir iyileşme olacak. Yolcu gelirlerinin yarısından fazlasının kaybedileceği bunun da 314 milyar dolarlık bir kayıp anlamına geleceğini öngörebiliyoruz.”


”Bazı devletler mali yardım tedbirlerine başvursalar da durum hala kritik. Havayolları ikinci çeyrekte 61 milyar dolarlık nakit ihtiyacından dolayı kapanabilirler. Bu da, havacılığa bağlı 25 milyon kişinin işini riske eder. Acil yardımlar olmadan, birçok havayolu, ekonomik toparlanmayı desteklemek için hayatta kalamayacak.”

IATA, devletlere finansal yardım, vergi indirimi gibi araçlarla havayolu firmalarına destek olma çağrısını yineledi.

Benzer Haberler