Ana sayfa » Havayolları » IATA: Havayolları’nın gelir kaybı 252 Milyar Dolar’ı bulacak

IATA: Havayolları’nın gelir kaybı 252 Milyar Dolar’ı bulacak

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), COVID-19 salgınının global hava taşımacılığı sektörü üzerindeki ekonomik etkisiyle ilgili tahminlerini güncelledi. IATA, ciddi seyahat kısıtlamaları ve beklenen global durgunluk nedeniyle, sektördeki yolcu gelirlerinin geçen yıla göre 252 milyar dolar veya % 44 ekside olacağını öngörüyor.

IATA’nın üzerinde durduğu senaryo, ciddi seyahat kısıtlamalarının üç aya kadar süreceğini ve ardından bu yılın ilerleyen dönemlerinde kademeli bir ekonomik toparlanma yaşanacağını varsayıyor.

IATA, 5 Mart tarihinde 113 milyar dolarlık gelir kaybı tahmininde bulunmuştu ancak bu devletlerin koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında aldıkları sert seyahat kısıtlamaları tedbirlerinden önce idi.

IATA CEO’su Alexandre de Juniac konuyla ilgili şunları söyledi:


“Havayolu endüstrisi en ciddi krizle karşı karşıya. Devletlerin acil yardım tedbirleri olmadan, sektör ayakta kalamaz. Havayollarının bunu başarmak için 200 milyar dolar likidite desteğine ihtiyacı var. Bazı devletler zaten adımlarını attılar, ancak birçoğunun da harekete geçmesi gerek.”

IATA’ya göre havayolu şirketlerinin bölge bazlı gelir kayıpları şu şekilde gerçekleşecek:

Afrika: -4 Milyar Dolar
Asya Pasifik:-88 Milyar Dolar
Avrupa:-76 Milyar Dolar
Latin Amerika: -15 Milyar Dolar
Orta Doğu:-19 Milyar Dolar
Kuzey Amerika:-50 Milyar Dolar
Sektör toplamı:-252 Milyar Dolar

Kaynak: IATA

Benzer Haberler