Ana sayfa » Havayolları » IATA’dan havayolları için yeni güvenlik portalı
iata_guvenlik_portali

IATA’dan havayolları için yeni güvenlik portalı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), bugün yaptığı açıklamayla havayollarının güvenlik riskleriyle ilgili sağlıklı ve güncel bilgi sahibi olmaları için geliştirilmiş bir portalı tanıttı.


Security Risk Intelligence Portal (SRIP) ismi verilen uygulama aynı zamanda ülke veya havalimanlarında uygulanan COVID-19 kriziyle ilgili kısıtlamaları ve uyarıları da içeriyor.


SRIP aracılığıyla, havayolları, havaalanları ve hava seyrüsefer hizmeti sunanlar (ANSP’ler) birbirleri arasında gerçek zamanlı bilgi paylaşımı yapabilecekler. Sistemde ayrıca havalimanları çevresindeki güvenlik, biyogüvenlik ve operasyonel olaylarla ilgili açık kaynaklardan edinilen veriler de bulunacak. Böylece havayolları güvenlik tehditleriyle ilgili gerçek zamanlı doğru bilgilere erişip operasyonel kararlarını daha sağlıklı alabilecekler.


IATA Güvenlik Direktörü Matthew Vaughan konuyla ilgili şunları söyledi:
“Emniyet ve güvenlik sektörün ana öncelikleridir. SRIP, güvenlikle ilgili en güncel verileri sağlayarak havacılığı daha da güvenli hale getiriyor. Bu veriler biyogüvenlik ve çatışma bölgesi bilgilerini de içeriyor ki, özellikle COVID-19 sonrası havayollarının yeniden faaliyete geçmesi nedeniyle şu an ihtiyaç duyulan bir özellik.

IATA, güvenlik risklerini azaltabilmek ve ilgili risk verilerinin sağlıklı paylaşımını sağlamak amacıyla devletler ve Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ile birlikte çalışıyor. Ukrayna Havayolları’nın PS752 kodlu uçağının bu yılın başında yanlışlıkla düşürülmesi birliğe göre bu koordinasyonun gerekliliğini gösteriyor.

SRIP platformu, IATA’nın stratejik ortağı MedAire tarafından geliştirildi.

Kaynak: IATA

Benzer Haberler