Ana sayfa » Havayolları » Cathay Pacific’e 5 milyar dolar’lık kurtarma paketi

Cathay Pacific’e 5 milyar dolar’lık kurtarma paketi

Covid-19 krizi nedeniyle finansal açıdan zorlanan Hong Konglu havayolu şirketi Cathay Pacific Airways, toplamı 5 Milyar dolar’ı bulan bir paketle devlet tarafından sübvanse ediliyor.


Bugün açıklanan üç aşamalı plana göre havayolu yaklaşık 4 Milyar dolar civarı hisse senedi ihracı yapacak ve bunların yaklaşık 2,5 milyar doları Hong Kong özel idaresi kontrolündeki Aviation 2020 kurumu tarafından satın alınacak.


Cathay Pasific’e ayrıca Aviation 2020 tarafından 1 Milyar dolar’lık bir köprü kredi sağlanacak.


Cathay Pacific Yönetim Kurulu Başkanı Patrick Healy konuyla ilgili şunları söyledi:


“Hong Kong Hükümeti’nin Cathay Pacific’in faaliyetini sürdürmesi ve Hong Kong’un uluslararası havacılık merkezi konumuna katkı sağlayan sermaye desteğine minnettarız. Ayrıca, Cathay Pacific’in uzun vadedeki geleceğine ve yönetim ekibinin bu zorlu dönem boyunca havayollarımızı yönetme kabiliyetine gösterdikleri güven için hissedarlarımıza şükran duyuyoruz. ”


Hong Kong’da 2019’un ortalarında başlayan toplumsal protestolar nedeniyle zaten zor zamanlar geçiren Cathay Pacific için Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgını krizi derinleştirdi.

Alınan tüm maliyet önlemlerine rağmen yolcu gelirlerinin %99 oranında düşmesi şirketin Şubat ayından bu yana aylık yaklaşık 350 milyon dolar nakit kaybı yaşamasına sebep oluyordu.


Cathay Pacific ve Cathay Dragon 2020 yılının ilk çeyreği için yaklaşık 580 Milyon dolar zarar açıklamışlardı.

Benzer Haberler