Ana sayfa » Havayolları » British Airways 30.000 çalışanı askıya alıyor.
British Airways 30.000 çalışanı askıya alıyor.

British Airways 30.000 çalışanı askıya alıyor.

British Airways’in bağlı olduğu IAG (International Airlines Group), yaptığı açıklamada Nisan ve Mayıs aylarında 2019’a göre sadece yüzde 10’luk bir kapasiteyle uçacağını duyurdu.

Iberia, British Airways ve Aer Lingus’un sahibi olan grup, Mart ortasında koronavirüs salgını sebebiyle seferlerinin %75’ini iptal etmişti. Gruba bağlı British Airways, Britanya’da uygulanan işçi-koruma programına dahil olarak yaklaşık 30.000 personeli askıya aldı.

Havayolu, ilgili iki sendikayla anlaştı ve planı Nisan ve Mayıs ayları için kabin ekibine ve yer hizmetleri çalışanlarına uygulayacak. Bu plan kapsamında, askıdaki çalışanlar temel ücretlerinin yüzde 80’ini ve belirli ödenekleri alacaklar.

British Airways ayrıca 4.000 pilotu ile Nisan ve Mayıs aylarında dört haftalık ücretsiz izin alma konusunda anlaşmaya vardı.

IAG, grubun İspanya’daki havayolu şirketlerinin de 17.000’den fazla çalışan için benzer işçi koruma ve ücret destek programlarından faydalandığını, İrlanda’da da aynı desteği aradıklarını ekledi.

Kaynak: IAG

Benzer Haberler