Ana sayfa » Havayolları » Batan Son Havayolu Flybe oldu.
9 Ay Dayanabildi, Flybe 2. Kez Battı

Batan Son Havayolu Flybe oldu.

Avrupa’nın en büyük bölgesel havayolu Flybe faaliyetlerini durdurdu. Tüm uçuşlar iptal edilirken on binlerce yolcunun seyahat planları alt üst oldu ve 2.300’den fazla personel belirsiz bir gelecekle karşı karşıya kaldı.

2000’den fazla çalışanı olan İngiltere-Exeter merkezli havayolu, bir yıl önce Virgin Atlantic liderliğindeki bir konsorsiyum tarafından satın alınmıştı. Konsorsiyum Stobart Group ve Cyrus Capital’i içeriyordu.

Havayolunun son sahipleri en az 100 milyon GBP nakit girdisi sağlamıştı ancak bu para Flybe’nin büyük zararlarını karşılamaya yetmedi. Konsorsiyum hükümetten vergi ödemelerinin ertelenmesi ve kredi talebinde bulunmuştu.


Covid-19 olarak da bilinen koronavirüsün yayılması, insanları seyahatten uzaklaştırırken en fazla etkilenenler havayolu şirketleri oldu. Koronavirüs krizi Flybe’nin çöküşünü hızlandırsa da şirket uzunca zamandır finansal sıkıntı içindeydi.


Flybe, websitesi üzerinden saat 01.00 (TSİ) e kadar bilet satıyordu. Şirket geçtiğimiz yıl 8 Milyon yolcu taşırken uçuşlarının %40’ı İngiltere içi hatlardan oluşuyordu. Böylelikle son bir yılda Flybmi, Thomas Cook Airlines ve Flybe olmak üzere İngiltere merkezli 3 havayolu şirketi iflas etmiş oldu.

Benzer Haberler