Ana sayfa » Havayolları » Alitalia Hostesleri Soyunarak ITA’yı Protesto Ettiler
Alitalia Hostesleri Soyunarak ITA'yı Protesto Ettiler

Alitalia Hostesleri Soyunarak ITA’yı Protesto Ettiler

Yaklaşık 50 eski Alitalia hostesi, Çarşamba öğleden sonra Roma belediye binasının dışında üniformalarını çıkararak yeni İtalyan havayolu ITA’yı protesto ettiler.


Eski Alitalia çalışanları, ITA’nın İtalya’nın eski ulusal havayolunu satın almasının ardından yaşanan işten çıkarmalar ve yeniden işe alınan meslektaşlarının çalışma koşullarını soyunarak protesto ettiler.


ITA geçen Cuma günü uçuşlarına başlarken, yaklaşık 11.000 Alitalia personelinin yalnızca yaklaşık 2.800’ünü sendikaların iddialarına göre daha düşük maaşlarla işe aldı.


Roma’da Capitoline Tepesi’nde sıralar halinde duran kadın protestocular, durumu kabul etmeyi sembolik bir şekilde reddederek üniformalarını ve ayakkabılarını çıkardılar.


İç çamaşırlarına kadar soyunan hostesler, kıyafetlerini alıp “Biz Alitalia’yız!” diye bağırmadan önce birkaç dakika sessiz kaldılar.


Gruptan bir sözcü, Capitoline Tepesi’nde yapılan protestonun “aşağılayıcı bir şirket sözleşmesi imzalamaya zorlanan” meslektaşlarıyla dayanışma göstermek için tasarlandığını söyledi.


Geçen hafta Perşembe gecesi Alitalia, Roma’dan Cagliari’ye son uçuşunu gerçekleştirerek 75 yıllık renkli tarihine son vermişti.

Benzer Haberler