Ana sayfa » Havayolları » Airbus’un ilk çeyrek zararı 481 Milyon Euro
Airbus'ın çift güverteli modeli A-380 mrminibike by Pixabay

Airbus’un ilk çeyrek zararı 481 Milyon Euro

Dünyanın iki büyük uçak üreticisinden biri olan Airbus bugün 2020 ilk üç ayına ait finansal verilerini açıkladı.


Verilere göre Airbus’ın net zararı ilk üç aylık dönemde 481 Milyon Euro oldu. Şirketin cirosu da geçen sene aynı döneme göre % 15 düşerek 10,63 Milyar Euro olarak gerçekleşti.


Koronavirüs krizi havayollarıyla beraber onların en büyük tedarikçileri olan uçak üreticilerini de zarara soktu. Bugün 2020 ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Airbus ta krizin etkisini bilançosunda fazlasıyla görenlerden.


Şirketin CEO’su Guillaume Faury basın açıklamasında şunları söyledi:


“Hem ticari hem de endüstriyel olarak yıla iyi bir başlangıç ​​yapmıştık ancak COVID-19 salgınının rakamlardaki etkisini hızla gördük. Şimdi sektörün gördüğü en büyük krizin ortasındayız. Airbus’un geleceğini garanti altına almak için bir dizi tedbir alıyoruz.”


”Finansal esnekliği sağlayabilmek amacıyla mevcut likiditeyi desteklemeye erken başlamıştık. Ticari uçak üretim kapasitemizi müşteri talebine göre uyarlıyoruz. Durum düzeldiğinde normal operasyonumuza devam edebilmek için nakit hacmimize ve uzun dönem maliyet yapımıza odaklandık.


Airbus çalışanlarının sağlık ve güvenliği her zaman önceliğimiz olmuştur. Şimdi sektör olarak salgınla yaşamayı öğrenirken yolcuların hava yolculuklarına olan güvenini tekrar kazanmalıyız.”


Airbus ilk üç aylık dönemde 290 ticari uçak, 54 helikopter teslimi yaptı.

https://turizmpress.com/havayollari-haberleri/zarar-aciklayan-boeing-isgucunun-%10unu-azaltiyor/

Benzer Haberler