Ana sayfa » Havayolları » A.B, Alitalia’nın aldığı 900 Milyon Euroluk Devlet Yardımını Onaylamadı
75 Yaşındaki Alitalia Bu Gece Göklere Veda Ediyor

A.B, Alitalia’nın aldığı 900 Milyon Euroluk Devlet Yardımını Onaylamadı

Avrupa Komisyonu, bugün İtalya’nın Alitalia’ya 2017 yılında verdiği toplam 900 milyon Euroluk iki kredinin A.B’nin Devlet yardımı kurallarına uymadığı gerekçesiyle Alitalia’dan geri alınması gerektiğini açıkladı.


Avrupa Komisyonu bugün İtalyan havacılık sektörüyle ilgili iki önemli karar aldı.


Komisyon ilk olarak İtalyan Hükümeti’nin 2017 yılında milli havayolu Alitalia’ya verdiği 900 milyon euro tutarındaki kredinin yasalara uygun olmadığını ve Alitalia’dan geri alınması gerektiğine karar verdi.


İkinci kararda ise Komisyon, İtalya’nın yeni devlet havayolu ITA’ya 1,35 milyar avroluk sermaye enjeksiyonunun piyasa koşullarına uygun olduğunu ve bu nedenle Devlet yardımı anlamına gelmediğini tespit etti.


Bu finansmanın ilk 700 milyon euroluk kısmı bu yıl, geri kalan kısmı ise 3 yıl içinde sağlanacak.


Yine ITA’nın Alitalia’nın ekonomik halefi olmadığına ve bu nedenle Alitalia tarafından alınan yasalara aykırı devlet yardımını geri ödemekle yükümlü olmadığınına karar verildi.

Uzun süredir mali sorunlarla boğuşan Alitalia’nın 2017’de acil likidite ihtiyacı vardı. Ancak mali durumu nedeniyle kredi piyasalarına erişimini kaybetmişti. İtalya, şirkete 900 milyon EURO değerinde iki devlet kredisi verdi ve hava yolu özel iflas işlemlerine alındı.

2018’de Avrupa Komisyonu, bu iki krediyle ilgili Devlet Yardımı kurallarına uyup uymadığıyla ilgili soruşturma başlatmıştı. Konuyla ilgili bazı havayolları da Komisyon’a haksız rekabet gerekçesiyle şikayette bulunmuşlardı.

Benzer Haberler