Ana sayfa » Havayolları » A.B, 21 Rus Havayolunu Kara Listeye Aldı
KKTC'nin Yeni Havayolu: Mavi Girne Havayolları

A.B, 21 Rus Havayolunu Kara Listeye Aldı

Avrupa Komisyonu, A.B’de uçuşu yasak olan havayolların olduğu kara listeye 21 Rus havayolunu da dahil etti.


Brüksel, aslında yabancıların sahip olduğu uçakların Rusya tarafından yeniden tescili nedeniyle ciddi güvenlik sorunları olduğunu düşünüyor.


Ulaştırma Komiseri Adina Vălean, “Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, Rus havayollarının geçerli bir uçuşa elverişlilik sertifikası olmadan yüzlerce yabancıya ait uçağı işletmesine izin verdi. Bu Rus havayolları, ilgili uluslararası güvenlik standartlarına uymadıklarını bildikleri halde bunu yaptı.” dedi.


”Ancak bu kararın Rusya’ya yönelik başka bir yaptırım olmadığını, yalnızca teknik ve güvenlik gerekçelerine dayandığını açıkça belirtmek isterim. Güvenliği siyasetle karıştırmıyoruz”.


Neticede Rusya’da kayıtlı 21 havayolunun yanı sıra diğer ülkelerden de altı havayolu ciddi güvenlik eksiklikleri bulunması nedeniyle kara listeye alındı.


Bugünkü güncellemenin ardından, 117 havayolunun Avrupa Birliği’nde uçması yasaklandı. Rusların dışında yasaklanan altı havayolu: Avior Airlines (Venezuela), Blue Wing Airlines (Surinam), Iran Aseman Airlines (İran), Irak Havayolları (Irak), Med-View Havayolları (Nijerya) ve Air Zimbabwe (Zimbabve) oldu.


Iran Air (İran) ve Air Koryo (Kuzey Kore) için ise AB’ye yalnızca belirli uçak türleri ile uçabilmesine yönelik bir kısıtlama getirildi.

Listenin tamamını bu linkten inceleyebilirsiniz.

Benzer Haberler