İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ryanair, 75 yeni Boeing 737 Max siparişi verdi

Avrupa’nın en önemli düşük bütçeli havayollarından Ryanair, tartışılan model Boeing 737 Max için 75 yeni sipariş vererek toplam siparişini 135’ten 210’a çıkardı.


Boeing 737 Max’ların uçuşu, Lion Air ve Ethiopian Airlines kazalarında 346 kişinin trajik şekilde hayatını kaybetmesinin ardından yaklaşık 20 ay yasaklanmış, Kasım ortasında Amerikan Federal Havacılık İdaresi, jetlerin ticari hizmete dönmesine yeşil ışık yakmıştı.


Ryanair toplam siparişin 22 milyar dolar değerinde olduğunu açıkladı. 210 uçağı 2021 baharından Aralık 2024’e kadar dört yıllık bir süre içinde teslim almayı planlıyor.


Ryanair CEO’su Michael O’Leary, 2021 yılında 50 Max uçağı teslim almayı umduğunu söyledi. CEO O’Leary “Boeing MAX, daha fazla koltuk, daha fazla bacak aralığı, daha düşük ücretler, daha düşük yakıt tüketimi ve % 40 daha az gürültü ve daha düşük karbon emisyonları dahil olmak üzere inanılmaz çevre standartları taşıyan muhteşem bir uçak.” dedi.


Boeing’in CEO’su Dave Calhoun ise şunları ekledi:


“Boeing, 737 filosunun tamamını güvenli bir şekilde hizmete sokmaya ve yeni yılda Ryanair ve diğer müşterilerimize bekleyen uçak teslimatlarını yapmaya odaklanmış durumda. Bu uçağa kesinlikle inanıyoruz ve tüm müşterilerimizin güvenini yeniden kazanmak için çalışmaya devam edeceğiz. ”