Ana sayfa » Avrupa » İtalya, Venedik yasağı nedeniyle cruise sektörüne tazminat ödeyecek
İtalya, Venedik yasağı nedeniyle cruise sektörüne tazminat ödeyecek

İtalya, Venedik yasağı nedeniyle cruise sektörüne tazminat ödeyecek

İtalya’da hükümet, Venedik’le ilgili cruise yasağından etkilenen şirketlere toplam 57,5 milyon euro tazminat ödeme kararı aldı.


İtalya, 1 Ağustos’tan itibaren 25.000 tondan daha ağır yolcu gemilerinin Venedik Giudecca Kanalı’na girişlerini yasaklamıştı.


İtalyan Altyapı Bakanlığı Cuma günü yaptığı duyuruda bu yasaktan etkilenen ve ekonomik zarara uğrayan cruise şirketlerine ve terminal operatörlerine katkı payı ödenmesini öngören bir kararname imzalandığını açıkladı.


Kararnameye göre rotalarını değiştirmek ve yolculara iade yapmak durumunda kalan cruise şirketlerine 2021 yılı için 30 milyon euro, liman işletmecileri ve diğer şirketlere de 2021 için 5 milyon, 2020 yılı için 22.5 milyon euro ödenecek.

Venedik’te uzun yıllar boyunca, cruise gemileri; sağladıkları gelirden memnun olan yerel işletmeler ile çevreciler arasında tartışmalara yol açıyordu. Geçtiğimiz Haziran ayında, Venedik bir yıldan uzun süredir ilk büyük cruise gemisini ağırlarken, gemi yüzlerce çevreci Venediklinin protestolarıyla karşılaşmıştı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, UNESCO, Venedik Lagününün korunması için cruise gemilerinin yasaklanması konusunda İtalya’yı uyarmış, İtalyan hükümeti kara listeye alınmaktan kaçınmak için Temmuz ortasında büyük cruise gemileri için ilgili yasak kararını almıştı.

Benzer Haberler