Ana sayfa » Avrupa » Fransız turizmciler Google ve Facebook’tan reklam ücretlerini geri istiyorlar

Fransız turizmciler Google ve Facebook’tan reklam ücretlerini geri istiyorlar

Fransa’da Club Tourisme et Technologie (CTT) olarak örgütlenen 20 kadar turizm şirketi iki Amerikan devi Google ve Facebook’a hitaben ortak imzaladıkları bir açık mektup kaleme alarak covid-19 krizinden çıkış için sektöre yardımcı olmalarını istediler.


Fransızca kaleme alınan ve Le Figaro’da yayınlanan mektuplarında Ocak ve Mart ayları arasında dijital devlere ödedikleri reklam ücretlerinden covid-19 krizi nedeniyle verim alamadıkları için 2 şirketten ilgili ödemelerin iade edilmesini ya da önümüzdeki dönemde kullanmaları için krediye dönüştürülmesini isteyen turizm firmaları arasında HomeExchange, Evaneos, Misterfly, CTT, Travelfactory gibi 20 şirket bulunuyor.


Grup, kampanyalarını sosyal medyada da #sauverletourisme etiketi altında sürdürüyorlar.
HomeExchange platformunun kurucusu Charles-Edouard Girard, Google ve Facebook’un reklam piyasasındaki hakim rollerini kötüye kullanma eğilimi içinde olduklarını söyledi.


Son dönemde özellikle Google’a yönelik seyahat sektöründen benzeri talepler artmış durumda. Online Tur ve aktivite platformu Arival’ın CEO’su Douglas Quinby, Google ve Facebook’un Ocak 15 ve Mart 15 dönemi için aldığı reklam ücretlerinin geri ödenmesi için bir kampanya başlatmıştı.

Yine Getyourguide ve Trivago, Google’dan reklam ödemeleri için daha esnek bir uygulama istemişti. Expedia CEO’su Peter Kern ise Google’ın kendilerine direkt rakip olduğunu düşünüyor.


Eleştirilerin odağındaki Google, Mart sonunda küçük ve orta ölçekli işletmeler için 340 Milyon dolarlık bir reklam kredisi programı başlatmış, geçtiğimiz günlerde de tıklama bazlı olmayıp konaklamaya dönen işlemler için ücret alacağı ‘pay per stay’ reklam modelini tanıtmıştı.

Benzer Haberler