Ana sayfa » Avrupa » Avrupalıların %54’ü 6 ay içinde seyahate çıkmayı planlıyor
AB'ye seyahatlerde aşılar 9 ay geçerli olacak

Avrupalıların %54’ü 6 ay içinde seyahate çıkmayı planlıyor

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından yayınlanan ve Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilen bir anket çalışmasına göre, Avrupalı ​​gezginler seyahate çıkmak için hala hevesli, ancak artan sayıda koronavirüs vakası ve katı seyahat kısıtlamaları konusundaki endişe, birçok kişinin beklenen yolculuklarını askıya almasına neden olabilir.

% 54 altı ay içinde bir seyahate çıkmayı planlıyor
Ankete katılanların net bir çoğunluğu (% 54) önümüzdeki altı ay içinde bir seyahate çıkmayı planladıklarını belirtirken, % 26’sı Kasım 2020’ye kadar seyahat etmeyi planladıklarını belirtiyor.
Katılımcıların %41’i ülke içi seyahat etmeyi planlarken, % 39 ise diğer Avrupa destinasyonlarına gitmeyi düşünüyor.

İspanya, Fransa ve İtalya hala en popüler destinasyonlar
COVID-19’dan derin şekilde etkilenen İspanya, Fransa ve İtalya gibi ülkeler, hala Avrupa’nın en popüler destinasyonları arasında yer alıyor. Yakın zamanda seyahat planlayanlar arasında en çok rağbet gören tatil çeşitleri ise güneş ve plaj tatilleri (% 25), ardından şehir molaları (% 19) ve doğa / açık hava gezileri (% 16) yer alıyor.

%20 hava yolculuğunu riskli buluyor

Avrupalılar seyahatlerinde sağlık ve güvenliğe (% 21) öncelik verirken, aynı zamanda dinlenip rahatlamayı (% 14) ve bütçe uygunluğunu (% 13) hesaba katıyor. Sağlık açısından, % 20’si hava yolculuğunun seyahatin en riskli bölümü olduğunu düşünüyor.

Esnek iptal politikaları önemli

Yine yakın zaman zamanda seyahate çıkmayı düşünenler için kararlarını etkileyen en önemli unsurlar olarak; esnek iptal politikaları (% 11), uçuşlarda ve ulaşımda sosyal mesafe (% 9) ve seyahat kısıtlaması olmaması (% 9) göze çarpıyor.

Karantina önlemleri endişe veriyor.
ETC’nin araştırmasına göre kısa vadede seyahat etmek isteyenler için en önemli endişeler yolculuk sırasında karantina önlemleri (% 15), COVID-19 vakalarının sayısının artması (% 12), varış noktasında hastalanma olasılığı (11 %) ve değişen/öngörülemeyen seyahat kısıtlamaları (% 10) yer alıyor.


ETC İcra Direktörü Eduardo Santander araştırmayla ilgili şunları söyledi:


”Rapor açıkça Avrupalıların seyahat için iştahlı olduğunu gösteriyor, ama aynı zamanda anlaşılabilir sağlık endişeleri ve COVID-ilişkili kurallar ve kısıtlamaların caydırıcı etkileri görülüyor.”


” Koordineli bir yaklaşım ve Avrupa seviyesinde seyahat kurallarını düzene sokmak, tüketici güvenini geri kazanmak ve turizmin toparlanması için tek çözüm .”

Benzer Haberler