Ana sayfa » Avrupa » Avrupa’da 200 havalimanı iflas riskiyle karşı karşıya
Fransa ve İspanya'dan Transit Türk Yolculara Yeni Vize Uygulaması

Avrupa’da 200 havalimanı iflas riskiyle karşı karşıya

Uluslararası Havaalanları Konseyi ACI’nin Avrupa birimi, yolcu trafiğinin yıl sonuna kadar toparlanmaya başlamaması durumunda Avrupa’da tahmini 193 havalimanının önümüzdeki aylarda iflasla karşı karşıya kalacağını söyledi.


Konsey’e göre bu havalimanları Avrupa ekonomisine 277 bin kişilik istihdam ve 12,4 milyar Euro’luk ekonomik katkı sağlıyor.


Devlet desteğinin bu noktada kritik olduğunu belirten Konsey, aksi durumda Avrupa’nın hava taşımacılığı sisteminin önemli bir kısmının çökme ihtimaliyle karşı karşıya olduğunu söyledi.


ACI Europe’un analizine göre yolcu trafiği Avrupa‘daki havalimanlarında Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre %73 düşüş gösterirken Ocak ayından bu yana yaklaşık 1,29 milyar yolcu kaybı yaşandı.


ACI EUROPE Genel Müdürü Olivier Jankovec şunları söyledi:

”İkinci bir dalganın ortasında, güvenli hava yolculuğunun sağlanması birincil endişemiz olmaya devam ediyor. Virüsün bulaşma ve yaygınlaşma riskini olabildiğince azaltmamız çok önemli. Ancak kesinlikle uygulanamayacak karantinalar yerine hava yolcularını test ederek bu riskleri azaltma konusunda çok daha iyi bir iş çıkarabiliriz.”

Benzer Haberler