Ana sayfa » Avrupa » Avrupa Birliği’nin listesi kesinleşti

Avrupa Birliği’nin listesi kesinleşti

Avrupa Konseyi bugün, AB’ye yapılacak zorunlu olmayan seyahatlerde kısıtlamaların kaldırılacağı üçüncü ülkelerin listesini yayınladı. Listeye Türkiye alınmadı.


Konseyin aldığı tavsiye kararına göre 1 Temmuz’dan itibaren AB’ye kısıtlama olmadan giriş yapabilecek ülke vatandaşları şunlar:


Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Karadağ, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus, Uruguay

Liste iki haftada bir gözden geçirilecek. Çin için karşılıklılık esasına bakılacak. Eğer Çin yönetimi AB ülkelerinden gelecek ziyaretçiler için ilgili kısıtlamaları kaldırmaya karar verirse, listeye Çin de eklenmiş olacak. Amerika Birleşik Devletleri’nin yanısıra Rusya da listeye dahil edilmedi.


Konsey, ülkeleri belirlerken ilgili ülkedeki son 14 günlük covid-19 vakalarının AB ortalamasına yakın veya altında olmasına, vaka trendinin istikrarlı veya azalma grafiği çizmesine ve bilgi güvenilirliğine bakıldığını belirtti. İlgili ülkelerden eğer var ise AB vatandaşlarına yönelik seyahat kısıtlamalarının kaldırılması isteniyor.

Avrupa Komisyonu 16 Mart 2020’de, üçüncü ülkelerden AB’ye zorunlu olmayan tüm seyahatlerin bir ay süreyle geçici olarak kısıtlanmasını öneren bir kararı kabul etmişti. AB devletleri bu kısıtlamayı 17 Mart’ta uygulamaya başladılar. Seyahat kısıtlaması sırasıyla 8 Nisan 2020 ve 8 Mayıs 2020’de birer ay uzatılmıştı.


11 Haziran’da Komisyon, kısıtlamayı 30 Haziran 2020’ye kadar uzatmıştı.

Kaynak: Avrupa Komisyonu

Benzer Haberler