Ana sayfa » Avrupa » A.B, birlik içinde seyahat için ‘trafik lambası’ sistemini onayladı
Gözler İngiltere'de. Türkiye turuncu listeye alınacak mı?

A.B, birlik içinde seyahat için ‘trafik lambası’ sistemini onayladı

Avrupa Birliği, üye ülkeler arasında seyahat ile ilgili kısıtlamaları koordine etmek için tasarlanan ‘trafik lambası’ sistemini onayladı.


Seyahat kısıtlamalarıyla ilgili ortak bir protokol oluşturma mekanizması geçtiğimiz ay Avrupa Komisyonu üyeleri tarafından onaylanmıştı. Öneri, Salı günü Lüksemburg’da yapılan toplantıda Avrupa Konseyi tarafından da kabul edildi.


Anlaşmaya göre, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), yayınlayacağı haftalık harita ile önceki iki haftanın verilerine bakarak bölgeleri yeşil, turuncu ve kırmızı renklerle işaretleyecek.


Kontrol merkezinin değerlendireceği veriler iki kaftalık covid-19 vaka seviyeleri ve pozitif testlerin genele oranı olacak.


Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen şunları söyledi:

”Bu anlaşmayı şu anda karışık olan bir duruma düzen getirmek için memnuniyetle karşılıyoruz. Üye devletlerin işbirliği vatandaşlara güçlü bir sinyal gönderiyor ve AB’nin kesinlikle gerektiği yerde aksiyon aldığını gösteren önemli bir örnek. Derslerimizi aldık: Krizi tek taraflı olarak sınırları kapatarak değil, birlikte çalışarak aşacağız.”

Benzer Haberler