Ana sayfa » Avrupa » 16 Havayolu İptallerde Hızlı İade Yapmayı Taahhüt Ettiler
KKTC'nin Yeni Havayolu: Mavi Girne Havayolları

16 Havayolu İptallerde Hızlı İade Yapmayı Taahhüt Ettiler

Avrupa Komisyonu ile ulusal tüketici koruma kurumları ve 16 büyük havayolu şirketinin yaptığı görüşmelerin ardından, havayolları, uçuş iptalleri durumunda yolculara zamanında iade yapmayı ve daha kapsamlı bilgi vermeyi taahhüt ettiler.


Buna göre görüşmelere katılan Aegean Airlines, Air France, Alitalia, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Easyjet, Eurowings, Iberia, KLM, Lufthansa, Norwegian, Ryanair, TAP, Vueling ve Wizz Air uçuşların havayolu tarafından iptali durumunda AB yasalarının gerektirdiği şekilde yolculara 7 gün içinde para iadesi yapacak.


Havayolları, bekleyen geri ödemelerin büyük oranda yapıldığını belirtirken uçuş iptali durumunda yolcuların yolcu hakları konusunda daha net bilgilendirileceği konusunda taahhütte bulundular.


Şirketler sadece yolcunun tercih etmesi durumunda kupon verebilecek. Bir aracı vasıtasıyla rezervasyon yapan ve aracıdan iade almakta zorlanan yolcular , havayoluna başvurarak doğrudan ücret iadesi talebinde bulunabilecekler.


Adaletten Sorumlu Komisyon Üyesi Didier Reynders şunları söyledi:


“Havayollarının diyaloglar sırasında işbirliği yapması ve yolcuların haklarına saygı göstermeyi ve iletişimlerini geliştirmeyi taahhüt etmesi tüketiciler için iyi bir haber. Salgının erken aşamasında, bazı havayolları yolculara kupon gönderdi. AB tüketici koruma kurallarına aykırı davranıyorlardı. Bu kabul edilemezdi. Ortak eylemimizin ardından, çoğunun bu kuponları geri ödemeyi kabul etmesinden memnunum. Yetkilileri, kalan havayollarının da bu tür kuponlar için para iadesi önermesini sağlamaya çağırıyorum.”

Benzer Haberler