Ana sayfa » Asya-Pasifik » Cathay Dragon kapanıyor, Cathay Pacific 8.500 kişi küçülecek

Cathay Dragon kapanıyor, Cathay Pacific 8.500 kişi küçülecek

Hong Kong merkezli Cathay Pacific Grubu, yeni seyahat gerçekliğine uyum sağlamak için işgücünü ve yolcu kapasitesini azaltırken bölgesel iştiraki Cathay Dragon’un faaliyetlerini de durdurma kararı aldı.


Cathay Pacific Group bugün, COVID-19 salgınının havacılık sektörü üzerindeki devam eden etkisi nedeniyle kurumsal bir yeniden yapılanmaya gittiğini duyurdu.


Şirket, grup genelinde yaklaşık 8500 pozisyonu azaltacak, ki bu çalışan sayısının yaklaşık % 24’ünü oluşturuyor. İşe alımların dondurulması ve doğal ayrılıklar haricinde şirketin 5.900 fiili çalışanla yollarını ayırması planlanıyor.


Ayrıca grubun %100’üne sahip olduğu bölgesel iştiraki olan Cathay Dragon, operasyonunu durduracak.


Cathay Pacific CEO’su Augustus Tang şunları söyledi: “Global salgın, havacılık üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olmaya devam ediyor ve gerçek şu ki, hayatta kalmak için Grubu yeniden yapılandırmamız gerekiyor. Bunu, olabildiğince çok işi korumak ve Hong Kong Havacılık Merkezi’ne ve müşterilerimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek için yapmalıyız.


“Acil önceliğimiz, bugünkü duyurudan etkilenenleri desteklemektir. Yetenekli ve saygın meslektaşlarımızla yollarımızı ayırmaktan büyük üzüntü duyuyoruz ve özverili çalışmaları, başarıları ve bağlılıkları için onlara teşekkür etmek istiyorum. “


“Bu noktaya kadar iş kayıplarını önlemek için mümkün olan her önlemi aldık. Talebi karşılayacak şekilde kapasiteyi küçülttük, yeni uçak teslimatlarını erteledik, zorunlu olmayan harcamaları askıya aldık, işe alımları dondurduk, yönetici ücret kesintileri ve iki tip Özel İzin Programı uyguladık. Ancak bu çabalara rağmen, ayda 1.5-2 milyar HK $ nakit yakmaya devam ediyoruz. Bu sürdürülemez. Bugün açıklanan değişiklikler, nakit kullanımımızı ayda yaklaşık 500 milyon HK $ azaltacak.


“Birden fazla senaryo inceledik ve mümkün olduğunca çok sayıda işi korumak için en sorumlu yaklaşımı benimsedik. Yine de, artık iyileşmenin yavaş olacağı oldukça açık. 2021’in ilk yarısında 2019 yolcu kapasitesinin % 25’inin oldukça altında ve tüm yıl boyunca % 50’nin altında faaliyet göstermeyi bekliyoruz. ”

Kaynak: Cathay Pacific

Benzer Haberler