Ana sayfa » Asya-Pasifik » 80 yıllık hava yolu iflas koruma başvurusu yaptı
80 yıllık hava yolu iflas koruma başvurusu yaptı

80 yıllık hava yolu iflas koruma başvurusu yaptı

Filipinler’in milli havayolu Philippine Airlines (PAL ), covid-19 krizinden çıkabilmek adına planladığı yeniden yapılanma kapsamında ABD New York’ta iflas koruma başvurusunda bulundu.


1941 yılında kurulan hava yolu; alacaklılar, tedarikçiler ve çoğunluk hissedarı ile yapılan bir anlaşmanın ardından, ilgili dilekçenin New York bölge mahkemesine sunulduğunu söyledi.


Mahkemenin onayına tabi olan yeniden yapılandırma planına göre, hava yolunun borçları 2 milyar dolar azalacak ve filosu %25 oranında küçülecek.


Havayolu ayrıca çoğunluk hissedarı olan şirket başkanı milyarder Lucio Tan’dan 505 milyon dolarlık uzun vadeli öz sermaye ve borç finansmanı ile yeni yatırımcılardan 150 milyon dolarlık ilave borç toplamayı planlıyor.


Covid-19 krizinden büyük darbe alan PAL aslında geçen yıldan bu yana yeniden yapılanma için hazırlanıyor. Şirket iş gücünün yaklaşık üçte biriyle yollarını ayırdı ve uçak teslimatlarını erteledi.


Havayolu, Haziran ayından bu yana faal olmayan Manila Borsasında kayıtlı ana şirketi PAL Holdings ve bağlı kuruluşu Air Philippines’in iflas koruma sürecinin bir parçası olmadığını söyledi.

Benzer Haberler