Press "Enter" to skip to content

Uluslararası turist hareketi Ocak’ta %87 düştü

COVID-19 salgınının global turizm üzerindeki yıkıcı etkisi 2021 yılında da devam ediyor.


Yeni veriler 2021 Ocak ayında, 2020’ye kıyasla uluslararası turist girişlerinde % 87’lik bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor.


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından hazırlanan Dünya Turizm Barometresinin son sayısına göre, tüm dünya yılın ilk ayında turist girişlerinde büyük düşüşler yaşamaya devam etti. Zorunlu testler, karantinalar ve bazı durumlarda sınırların tamamen kapatılması, uluslararası seyahatin yeniden başlamasını engelledi. İlaveten, aşılama uygulaması ve dağıtımının beklenenden daha yavaş olması turizmin yeniden başlamasını daha da geciktirdi.


En fazla kısıtlamanın olduğu Asya ve Pasifik (-% 96), Ocak ayında uluslararası gelişlerde en büyük düşüşü yaşadı. Hem Avrupa hem de Afrika varışlarda % 85 düşüş yaşarken, Orta Doğu % 84 düşüş kaydetti. Amerika kıtasına uluslararası gelişler, yılın son çeyreğindeki iyileşmeye rağmen Ocak ayında % 77 azaldı.


UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “2020, turizm açısından kaydedilen en kötü yıl oldu. Uluslararası toplumun daha parlak bir 2021 için güçlü ve acil adımlar atması gerekiyor. Milyonlarca geçim kaynağı ve işletme buna bağlı. Ülkeler arasındaki gelişmiş koordinasyon ve uyumlu seyahat ve sağlık protokolleri, turizme olan güveni yeniden sağlamak ve uluslararası seyahatin yoğun yaz sezonundan önce güvenli bir şekilde devam etmesini sağlamak için çok önemlidir. ”